Įvertinkite

Naujienos

Vasario 11 dieną minime Europos epilepsijos dieną

2020-02-11

Nuo 2011 m. Tarptautinio Epilepsijos Biuro iniciatyva kiekvienais metais, antrąjį vasario pirmadienį minime Europos epilepsijos dieną.

Europos Epilepsijos dienos tikslas – plačiai šviesti visuomenę apie problemas, su kuriomis susiduria epilepsija sergantys žmonės.

Kas tai yra epilepsija, liaudyje vadinama „nuomariu“?
Terminas „epilepsija“ kilęs iš graikiško žodžio epilambanein (pagriebti, pastverti) ir puikiai nusako priepuolio staigumą. Epilepsija mi­nima antrojo tūkstantmečio pr. Kr. Mezopotamijos, Persijos ir Egipto raštuose, daugybę šimtmečių ji laikyta paslaptinga mis­tine liga, dėl netikėto ir keisto ligo­nio elgesio priepuolio metu bei dėl asmenybės pokyčių kartojantis nekontroliuojamiems priepuoliams.

Hipokratas IV a. pr. Kr. veikale „Apie šventąją ligą“ mėgino surasti tiesą tarp mistinio ir mokslinio požiūrio į epilepsiją, teigdamas, kad tai tikriausiai yra smegenų liga. Jis taip pat mėgino skirti priepuolių rūšis. Iki XIX a. pa­baigos epilepsijos studijos buvo vien tik aprašomojo pobūdžio, ir tik 1873 m. H. Jackson apibūdino epilepsiją kaip „retas, staigias, labai stiprias ir lokalias pilkosios medžiagos iškro­vas“, o W. Gowers toliau tobulino jo idėjas, nag­rinėdamas epilepsijos kilmę, simptomus, gy­dymą ir prognozę.

Šiandiena žinome, epilepsija – tai lėtinė centrinės nervų sistemos (CNS) liga, kuri dažniausiai pasireiškia traukuliais – nenormaliai staigiais ir labai stipriais nervinių ląstelių elektriniais iškrūviais, kurie nulemia laikiną sąmonės, elgesio, emocijų, motorikos, jutimų ar suvokimo sutrikimą.

Epilepsijos diagnozei nustatyti būtinos dvi sąlygos:
• priepuoliai turi būti savaiminiai ir neprovokuojami išorinių veiksnių;
• turi būti ne mažiau nei 2 epilepsijos priepuoliai.

Tik įvertinus epilepsijos priepuolių kliniką, etiologiją, jų pobūdį, ligonio amžių, somatinę būklę bei atlikus kruopštų neurologinį ištyrimą, vizualinius galvos smegenų tyrimus ir elektroencefalogramą (EEG), nustatoma diagnozė.

EEG tyrimas – neinvazinis galvos smegenų bioelektrinio aktyvumo tyrimas, kurio metu registruojami galvos smegenų potencialai. Šis tyrimas naudojamas diagnozuojant įvairias nervų ir psichikos ligas, nustatant epilepsiją ir vertinant šios ligos gydymo efektyvumą, taip pat, tikslinant patologinio proceso vietą galvos smegenyse. Elektrinis smegenų aktyvumas užrašomas paviršiaus elektrodų dėka, juos tvirtinant prie galvos odos. Elektrodai dedami ant galvos paviršiaus ir pritvirtinami patogiu ”šalmu”.

Mieli pacientai ir poliklinikos lankytojai, VšĮ Lazdynų poliklinikoje (Architektų g. 17), gydytojas neurologas Irmantas Urbelis atlieka  Kompiuterinės elektroencefalografijos (EEG) tyrimą.

Indikacijos EGG tyrimui:
• bet kokie trumpalaikiai (trunkantys kelias minutes) sąmonės praradimai;
• pasikartojantys, trunkantys keletą minučių pacientų kontakto su aplinka praradimai;
• nepaaiškinami, trumpalaikiai, pasikartojantys dezorientacijos epizodai;
• pasikartojantys, trumpalaikiai (trunkantys keletą minučių) nevalingi galūnių ar kitų kūno  dalių pvz. veido traukuliai;
• pasikartojantys, trumpalaikiai (trunkantys keletą minučių) kiti fenomenai – regos, klausos, uoslės, skonio haliucinacijos, vienos kūno pusės tirpimai, nepaaiškinami baimės priepuoliai;
• pasikartojantys, trumpalaikiai (trunkantys keletą minučių) anterogradinės (t.y. įvykių, vykstančių šiuo metu) atminties sutrikimai;
• epilepsijos priepuolių diferenciacija ir kontrolė.

Pažymime, kad  pacientas tyrimo metu turi būti kontaktiškas, galėti vykdyti paliepimus, galintis atvykti į polikliniką, esant galimybei nevartoti bent 10 dienų benzodiazepinų;

Pacientams, draustiems privalomuoju sveikatos draudimu bei turintiems šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto siuntimą, konsultacija bus suteikta nemokamai (už Jūsų konsultaciją apmoka ligonių kasos). Nedraustiems pacientams ar neturintiems gydytojo siuntimo - už konsultaciją teks susimokėti.

VšĮ Lazdynų poliklinika
Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius
Telefonas (8 5) 266 3126
El. paštas info@lazdynupol.lt

Kviečiame apsilankyti poliklinikos Facebook profilyje

Atnaujinta: 2020-02-11 08:37:54
Apklausos nuoroda
(spauskite čia)
(Apklausą apie polikliniką organizuoja Vilniaus m. savivaldybė. Apklausa atsidarys naujame lange)