Įvertinkite

Naujienos

Prasidėjo Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė

2020-01-27

Sausio paskutinę savaitę, minima Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė. Siekiama atkreipti gyventojų dėmesį į šią ligą, rizikos veiksnius ir prevencijos priemones.

Gimda – tai neporinis raumeninis tuščiaviduris moters vidinis lyties organas, esantis apatinėje pilvo dalyje tarp šlapimo pūslės ir tiesiosios žarnos. Gimda savo forma panaši į kriaušę.

Atlikę didelio skaičiaus moterų visame pasaulyje tyrimus, mokslininkai nustatė tam tikrus rizikos veiksnius, kurie padidina tikimybę, kad gimdos kaklelio ląstelės pakis ar taps vėžinėmis. Jie mano, jog dažniausiai gimdos kaklelio vėžys išsivysto, kai kartu veikia du ar daugiau rizikos veiksnių.

Mokslininkai įrodė, kad vienas svarbiausių gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnių yra žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija gimdos kaklelyje.

Taip pat, susirgti gimdos kaklelio vėžiu rizika didėja, jei:

  • daugėja lytinių partnerių skaičius;
  • lytiniai santykiai pradedami esant jauno amžiaus (iki 18 m.);
  • ilgą laiką vartojami oraliniai kontraceptikai;
  • kiti rizikos veiksniai – aplinkos įtaka, moters hormoninė būklė, rūkymas ir kt.

Gimdos kaklelio vėžys išsivysto iš pakitusių gimdos kaklelio gleivinės epitelinių ląstelių. Pradžioje ląstelės pakinta ir tampa nebenormalios, tačiau jos dar nėra vėžinės. Tokie pokyčiai kartais išnyksta savaime, bet kartais ima vystytis toliau. Tai gali trukti net 10–20 metų, kol galų gale išsivysto vėžys. Kitaip tariant, ląstelių pokyčiai, kol išsivysto piktybinis navikas, yra ikivėžiniai.

Kol kas efektyviausias gimdos kaklelio vėžio prevencijos būdas – anksti nustatyti ir gydyti ikivėžinius pakitimus.

Lietuvoje nuo 2004 m. liepos mėn. vykdoma valstybės finansuojama gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa. Pagal šią programą 25 – 60 metų amžiaus moterys turėtų 1 kartą kas 3 metus nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio ikivėžinių pakitimų ar vėžio.

TAI SVARBU! Jeigu visos moterys reguliariai tikrintųsi pas ginekologą ir joms būtų atliekamas PAP testas (gimdos kaklelio ląstelių citologinis tyrimas) dauguma ikivėžinių pokyčių būtų nustatomi ir pagydomi nespėjus išsivystyti vėžiui. Taip būtų užkirstas kelias invaziniams navikams atsirasti. Invazinis navikas gali būti aptiktas ankstyvosios stadijos, kai jį dar galima išgydyti.

Informacija parengta remiantis Nacionalinio vėžio instituto ir Valstybinės ligonių kasos medžiaga

 

Dėl patikros  prašome registruotis telefonu (8 5) 216 8813; (8 5) 266 3138

VšĮ Lazdynų poliklinika
Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius
Telefonas (8 5) 266 3126
El. paštas info@lazdynupol.lt

Kviečiame apsilankyti poliklinikos Facebook profilyje

Atnaujinta: 2020-02-07 14:49:15
Apklausos nuoroda
(spauskite čia)
(Apklausą apie polikliniką organizuoja Vilniaus m. savivaldybė. Apklausa atsidarys naujame lange)