Įvertinkite

Naujienos

Atgal

VšĮ Lazdynų poliklinika skelbia LR sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas skirtas keliautojų ir sveikatos priežiūros įstaigų budrumo didinimui dėl Ebola hemoraginės karštligės protrūkio Kongo demokratinėje respublikoje

2019-08-08

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad 2019 m. liepos 17 d. Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinių sveikatos priežiūros taisyklių Ekstremalių situacijų komitetas paskelbė apie Ebola hemoraginės karštligės (toliau EHK) protrūkį Kongo Demokratinėje Respublikoje –tarptautinio masto ekstremali situacija, kelianti tarptautinį susirūpinimą.

Nuo protrūkio pradžios iki 2019 m. rugpjūčio 4 d. Kongo Demokratinėje Respublikoje užregistruoti 2763 (iš jų – 1849 mirties) EHK atvejai. EHK susirgo 134 sveikatos priežiūros darbuotojai, iš jų - 41 mirė. EHK pradėjo plisti Kongo Demokratinės Respublikos teritorijose, kuriose anksčiau susirgimų nebuvo nustatyta, pavieniai įvežtiniai atvejai nustatyti Konge ir Ugandoje.

Padedant Pasaulio sveikatos ir kitoms organizacijoms Kongo Demokratinėje Respublikoje vykdomos užkrečiamosios ligos kontrolės priemonės: žiedinė vakcinacijos strategija, ankstyvas atvejų išaiškinimas ir sąlytį turėjusių asmenų skiepijimas, saugus laidojimas, sveikatos priežiūros darbuotojų skiepijimas ir kt.

EHK sukelia Ebolos virusas, kuris plinta tiesioginio sąlyčio metu su gyvų ar mirusių užsikrėtusių asmenų krauju ar kūno skysčiais (seilėmis, šlapimu, liaukų arba organų sekretais, sperma, išmatomis, motinos pienu), lytiniu keliu. Virusu taip pat galima užsikrėsti tiesioginio sąlyčio su mirusių ar gyvų laukinių gyvūnų (beždžionių, miško antilopių ir šikšnosparnių), krauju, kitais kūno skysčiais ar organais būdu.

Inkubacinis Ebolos hemoraginės         karštligės laikotarpis trunka 2-21 dieną. Liga prasideda staiga, karščiuojama, skauda raumenis, galvą bei gerklę ir jaučiamas silpnumas, vėliau pasireiškia vėmimas, viduriavimas, bėrimas, kepenų ir inkstų veiklos sutrikimai. Kai kuriems ligoniams gali pasireikšti gausus vidinis ir išorinis kraujavimas, daugybinis organų nepakankamumas.

Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją bei rizikos vertinimą, Pasaulio sveikatos organizacija šiuo metu nerekomenduoja jokių kelionių ar prekybos apribojimų šalyje. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro vertinimu, Europos Sąjungos piliečių, gyvenančių ar keliaujančių užsikrėtimo rizika vertinama kaip maža laikantis atsargumo priemonių.

Vykstantiems j EHK paveiktas vietoves rekomenduojama:

  • vengti tiesioginio sąlyčio su ligoniais ar mirusiais nuo šios ligos, su jų krauju, kūno skysčiais;
  • vengti sąlyčio su laukiniais gyvūnais, nevalgyti jų mėsos;
  • plauti ir nulupti vaisius ir daržoves prieš vartojimą;
  • neiti į šikšnosparnių gyvenamas vietas (rūsius, apleistus pastatus ar kasyklas);
  • neturėti nesaugių lytinių santykių;
  • dažnai plauti rankas su muilu ar naudoti rankų antiseptiką.

Gerbiami Lazdynų poliklinikos pacientai, jei lankėtės EHK paveiktose  teritorijose – pavojus, kad užsikrėtėte Ebola virusu, itin mažas. Tačiau jei per artimiausias kelias savaites po išvykimo iš tropinės dalies imsite karščiuoti, jausite nepaaiškinamą nuovargi, viduriuosite ar pajusite kitų sunkių simptomų:

• skubiai kreipkitės į gydytoją ir nurodykite, kur buvote išvykęs, nes tai gali būti infekcijos, pvz. maliarijos simptomai, o ją reikia nedelsiant ištirti ir pradėti gydyti.

• Jei turėjote tiesiogini sąlytį su bet kokiais mirusio ar gyvo užsikrėtusio asmens ar gyvūno kūno skysčiais, (įskaitant nesaugius lytinius santykius su pasveikusiais ligoniais) turėtumėte: skubiai kreiptis pas gydytoją ir nurodykite, kur buvote išvykęs.

Prieš atvykdami telefonu susisiekite su sveikatos priežiūros įstaiga, kad personalas užtikrintų tinkamą apsaugą Jus priimdamas.

Staripsnis parengtas pagal
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos
pateiktą informaciją

VšĮ Lazdynų poliklinika
Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius
Tel./faksas (8 5) 244 4912
El. paštas info@lazdynupol.lt

Kviečiame apsilankyti poliklinikos Facebook profilyje

Atnaujinta: 2019-08-08 14:39:38
Apklausos nuoroda
(spauskite čia)
(Apklausą apie polikliniką organizuoja Vilniaus m. savivaldybė. Apklausa atsidarys naujame lange)