Įvertinkite

Naujienos

Atgal

Atėjo pavasaris, o su juo grįžta alergija žiedadulkėms

2019-04-05


Daugelis laukėme šiltėjančių orų ir pirmų pavasario dovanojamų žiedų. Tačiau tie žmonės, kuriuos vargina alergija augalų žiedadulkėms, pavasarį pasitinka su varvančia nosimi, čiauduliu, ašarojančiomis akimis ir stipriu kosuliu. Ši labiausiai paplitusi alergijos forma vadinama polinoze arba šienligė (lot. Pollen - žiedadulkė) dar vadinama šieno sloga, šieno karštlige, pavasario - vasaros sloga. Tai alerginė liga, kuri atsiranda dėl nenormalios, padidėjusios organizmo reakcijos į augalų žiedadulkes ir pasireiškia ūmiu akių, nosies, viršutinių kvėpavimo takų ir kt. gleivinių pakenkimu.

Alergija žiedadulkėms prasideda pavasarį, šiuos negalavimus sukelia pražydę lazdynai, gluosniai ir  alksniai, stipriausiai alergija žiedadulkėms pasireiškia balandžio–gegužės mėnesiais, kada pradeda žydėti beržai. Gegužės pabaigoje–birželio mėnesį prasideda pievų žydėjimas, kuris gali tęstis ne trumpiau kaip iki liepos vidurio. Rudenį alergines reakcijas gali sukelti kiečio, dilgėlių, rūgštynių, gysločio žiedadulkės.

Žmonės, kurie linkę sirgti žiedadulkių alergija, dažniausiai netoleruoja kelių rūšių žiedadulkių, todėl jiems reikėtų žinoti, kokie tai augalai ir kuriuo metu žydi.

 Žeidadulkėms alergiškiems žmonėms į pagalbą atėjo Šiaulių universiteto aerobiologai, įgyvendindami Copernicus atmosferos monitoringo tarnybos (angį. Copernicus atmosphere monitoring service, CAMS) užsakymą, jie sukūrė žiedadulkių alergijos pažeistiems asmenims inovatyvius elektroninius įrankius. PASYFO - personalinė alergijos simptomų prognozės sistema (angį. Personai cillergy symptoms forecast system), kuri prieinama tinklalapyje pasyfo.lt bei mobiliojoje programėlėje.

Tinklalapyje pasyfo.lt yra skelbiama žiedadulkių sukeliamos alergijos simptomų prognozė Lietuvos teritorijai ir kitoms Europos šalims. Taip pat pateikiama alergeninių žiedadulkių krūvio prognozė, augalų aprašymai informuoja apie alergizuojančias žiedadulkes.

PASYFO mobilioji programėlė yra vertinga asmenims, norintiems gauti personalizuotą informaciją apie žiedadulkių poveikį sveikatai. Vartotojui sukurta galimybė stebėti savijautos pokyčių sąsajas dėl oro alergenų. Naudodamasis PASYFO informacija ir planuodamas veiklą, asmuo be medikamentų gali pagerinti sveikatos būklę. Programėlę galima parsisiųsti ir įsidiegti tiek „Android“, tiek „iOS“ aplinkas naudojančiuose įrenginiuose.

PASYFO produktai sukurti bendradarbiaujant su Vienos medicinos universiteto, Suomijos meteorologijos instituto ir Latvijos universiteto mokslininkais. Išsamesnę informaciją suteikia prof. dr. Ingrida Šaulienė ei. paštu ingrida.sauliene@su.lt.

Europos alergijos federacijos ir kvėpavimo takų ligų pacientų asociacijos duomenimis. 80 mln. (24,4 %) Europoje gyvenančių suaugusiųjų yra alergiški, o vaikų populiacijoje alergijos paplitimas yra 30- 40 % ir didėja. Higienos institutas informuoja, kad Lietuvoje 2016 m. beveik 78 % sergančiųjų alerginiu rinitu buvo asmenys iki 19 metų amžiaus.

 

VšĮ Lazdynų poliklinika
Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius
Tel./faksas (8 5) 244 4912
El. paštas info@lazdynupol.lt

Kviečiame apsilankyti poliklinikos Facebook profilyje

 

Atnaujinta: 2019-04-05 11:34:18
Apklausos nuoroda
(spauskite čia)
(Apklausą apie polikliniką organizuoja Vilniaus m. savivaldybė. Apklausa atsidarys naujame lange)