Įvertinkite

Naujienos

Atgal

Kovo 13-oji Pasaulinė inkstų diena

2019-03-13

Kasmet kovo mėnesį minima Pasaulinė inkstų diena. 2019-ųjų diena skirta inkstų sveikatai – prevencijos, šiuolaikiškos diagnostikos bei kokybiško gydymo prieinamumui visiems socialiniams sluoksniams visame pasaulyje.

Nors 1 iš 10 suaugusių žmonių visame pasaulyje serga inkstų ligomis, žinios apie inkstų svarbą yra labai menkos, tik 5% gyventojų žino, kur yra inkstai ir ką jie daro.

Inkstai, išskirdami šlapimą, ne tik filtruoja kraują, šalina įvairias susidariusias nuodingas medžiagas, bet ir reguliuoja vandens bei mineralinių medžiagų balansą organizme. Taip pat inkstai, gamindami kai kuriuos svarbius hormonus, palaiko sveikus ir tvirtus kaulus, reguliuoja kraujo spaudimą, apsaugo nuo mažakraujystės.

Esant ankstyvai ligos stadijai daugelis žmonių net nenumano, kad jų inkstų veikla sutrikusi – pacientai nejaučia jokių požymių, o per vėlai pastebėtos ligos neįmanoma išgydyti ar sustabdyti. Tačiau anksti diagnozavus lėtines inkstų ligas, galima sulėtinti arba net sustabdyti inkstų pažeidimo progresavimą. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į šiuos simptomus – kūno tinimą ypač rytais, šviesų rytinį šlapimą ar nuolat mažėjantį jo kiekį, jaučiamą bendrą silpnumą ir nuolatinį nuovargį, pykinimą, skausmą nugaros apačioje.

VšĮ Lazdynų poliklinikos medikai primena, kad didesne rizika susirgti lėtinėmis inkstų ligomis turi sergantieji cukriniu diabetu, turintieji aukštą kraujospūdį, antsvorį, sergantieji išemine širdies liga, taip pat tie, kurių šeimos nariai sirgo ar serga cukriniu diabetu, hipertenzija ar inkstų ligomis.

Inkstus taip pat pažeidžia dažnai besikartojančios ir tinkamai neišgydytos šlapimo organų infekcijos, sutrikęs šlapimo nutekėjimas dėl inkstų akmenligės ar padidėjusios prostatos. Inkstų darbą gali sutrikdyti ir „baltyminės“ dietos – didelis baltymų kiekis sutrikdo inkstų funkciją, organizme pradeda kauptis toksinės medžiagos, inkstams ne mažiau žalingas ir ilgalaikis nuskausminančių (analgetikų) vaistų vartojimas.

Imuninės kilmės (pavyzdžiui, glomerulonefritai, sisteminė raudonoji vilkligė) ar paveldimos inkstų ligos (pavyzdžiui, policistozė) taip pat sukelia lėtinį inkstų pažeidimą.

Mieli Lazdynų poliklinikos pacientai, saugokite savo sveikatą ir jei Jus vargina nors vienas iš aukščiau išvardintų simptomų, nedelsdami kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Gydytojas Jums skirs šlapimo tyrimą, kai kuriais atvejais bus atliekamas ir kraujo tyrimas. Jei tyrimų rezultatai bus pakitę gydytojas parašys Jums siuntimą inkstų echoskopijai, reikalui esant skirs, kompiuterinės tomografijos tyrimą.

Registruotis pas šeimos gydytoją galite telefonu – (8 5) 216 8813 arba internetu

Patarimai, kaip išsaugoti inkstų funkciją
1. Atlikite visus inkstų funkcijai įvertinti tyrimus. Juos Jums skirs Jūsų šeimos gydytojas.
2. Atkreipkite dėmesį į tai, ką valgote ir kiek išgeriate per parą vandens, kontroliuokite gliukozės kiekį kraujyje. Kuo daugiau gersite vandens, tuo daugiau išplausite toksinų iš organizmo. Patariama suvartoti ne mažiau kaip 1,5-2 litrus skysčių per parą. Tai užtikrins reikiamą vandens ir druskų balansą. Sergantiems inkstų akmenlige patariama per parą suvartoti 2-3 litrus vandens, kad sumažėtų naujų akmenų formavimosi rizika.
3. Kontroliuokite kūno masę, skaičiuokite kalorijas.
4. Reguliariai mankštinkitės.
5. Stebėkite ir kontroliuokite arterinį kraujo spaudimą. Jis negali būti didesnis nei 140/90 mmHg. Esant aukštesniam kraujo spaudimui nepamirškite išgerti vaistų.
6. Nerūkykite ar bent jau mažinkite surūkomų cigarečių skaičių per parą.
7. Kuo mažiau vartokite nuskausminančių medikamentų.

VšĮ Lazdynų poliklinika
Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius
Tel./faksas (8 5) 244 4912
El. paštas info@lazdynupol.lt

Atnaujinta: 2019-03-13 08:48:52
Apklausos nuoroda
(spauskite čia)
(Apklausą apie polikliniką organizuoja Vilniaus m. savivaldybė. Apklausa atsidarys naujame lange)