Įvertinkite

Naujienos

Atgal

...balta, balta kur dairais..., čiūžt ir guli

2019-01-21

Sulaukėme tikros lietuviškos žiemos – pūpsančios sniego pusnys, apšerkšniję medžiai ir nedidelis šaltukas, žnaibantis skruostus ir nosį... gražu, ar ne?

Tik šis žiemos grožis gali būti pavojingas. Vienas iš didžiausių pėsčiųjų tykančių pavojų – slidžios gatvės. Parkritus dažniausiai lūžta riešo, čiurnos sąnariai, žastikaulio ir kaklo kaulai, vyresnio amžiaus žmonėms – šlaunies kaklelis. Siekdami išvengti traumų, pasirūpinkite savo saugumu. Eidami gatve  neskubėkite, atsargiai lipkite laiptais, išlipdami iš viešojo transporto laikykitės už turėklų. Neikite slidžiais šaligatviais, geriau eiti sniegu. Rinkitės tinkamą avalynę – batus su grubaus reljefo padu arba naudokite specialius batams skirtus apkaustus, moterims patariame  vengti aukštakulnių.

VšĮ Lazdynų poliklinikos medikai primena, kokios traumos dažniausiai tyko paslydus ir žiemos sporto bei pramogų mylėtojų. O jei nelaimės nepavyko išvengti, kaip suteikti pirmąją pagalbą susižeidus.

Sumušimai – traumos, gautos krentant ar atsitrenkiant į kitą objektą. Susimušus pažeidžiami minkštieji  audiniai ir kraujagyslės, įvyksta poodinis kraujavimas. Dėl to sumušta vieta pamėlsta (atsiranda mėlynė), skauda,  patinsta (atsiranda gumbas).

Pagalba susimušus.  Šaltis mažina skausmą ir tinimą, apdėkite sumuštą vietą sniegu ar ledu, namų sąlygomis galite panaudoti šaldytas daržoves ar mėsos gabalą. Ant sumuštos vietos šalčio kompresą reikėtų laikyti 15-20 minučių, tada padaryti 15 – 20 minučių pertrauką ir vėl uždėti šalčio kompresą.  Šaldymas yra veiksmingas apie 2 paras po traumos.  

Svarbu.  Negalima ledo ar šaldytų produktų dėti tiesiogiai ant odos, įvyniokite juos į šaliką ar rankšluostį nes  sumušta vieta gali nušalti.

Stenkitės kuo mažiau judinti sumuštą vietą, judant dirba raumenys, todėl sumušta vieta gali  patinti ir  skaudėti, ją rekomenduojame sutvarstyti elastiniu tvarsčiu, tvarstant sumušimą per daug neužveržkite, kad nesutriktų kraujotaka.

Jei susimušėte ranką ją reikėtų pasirišti po kaklu trikampio formos tvarsčiu ar skara, jei susimušėte  koją, miegant po ja pasidėkite pagalvėlę ar kokį kitą paaukštinimą.

Fizinį krūvį po sumušimo ribokite 24-48 valandas. Prie normalaus fizinio krūvio grįžkite palaipsniui. 

Sumušimo skausmą galite malšinti vaistais nuo skausmo, šaldomaisiais skausmą mažinančiais tepalais,  2-3-čią parą, sumušimą galima patepti šildančiais, kaitinančiais tepalais. 

Jei susimušant nubrozdinote odą ją dezinfekuokite.

Kreiptis į gydytoją reikėtų esant itin stipriam skausmui, gilioms žaizdoms, galūnių deformacijai, žymiam sumuštos vietos sutinimui. Taip pat jeigu sutinimas nepraeina po kelių dienų arba skausmas stiprėja, sutrinka eisena ar galūnės funkcija.

Net ir po nedidelių traumų vyresnio amžiaus žmonėms ar sergantiesiems osteoporoze, kitomis kaulų bei metabolinėmis ligomis patariame kreiptis į savo šeimos gydytoją. Šios grupės žmonėms dažnai, net patyrus menką traumą, įvyksta kaulų lūžiai, kartais netgi nejaučiant didelio skausmo.

Kaulų lūžiai. Kaulai dažniausia lūžta autoavarijų metu, krintant, griūvant, ypač dažnai – žiemos metu, o taip pat sportuojant.

Pirmoji pagalba.  Jei abejojate, ar tai lūžis – galvokite, kad tai lūžis.
1. Svarbiausia imobilizuoti pažeistą vietą taip, kad nejudėtų lūžgaliai. Galūnė turi nejudėti, nesilankstyti per sąnarius aukščiau ir žemiau lūžio vietos. Įtvarams naudojami plokšti, siauri daiktai: lentelės, liniuotės, standžiai susukti laikraščiai ar žurnalai. Jie apvyniojami vata ar minkšta medžiaga, kad nespaustų, ir pritvirtinami prie sužeistos kūno dalies tvarsčiu.
3. Neturint jokių imobilizacijos priemonių, sužalota kūno dalis pritvirtinama prie sveikosios.
4. Įtvaro negalima dėti ant žaizdos.
5. Draudžiama patiems bandyti sudėti lūžgalius į vietą, taisyti ar tiesinti iškrypusią galūnę (sąnarį), tempti ją, sukti.
6. Jei lūžis atviras, prieš imobilizaciją būtina sustabdyti kraujavimą ir sutvarstyti žaizdą. Išlindusių kaulų nuolaužų negalima stumti į žaizdą.
7. Transportuoti nukentėjusįjį galima tik imobilizavus pažeistą sritį! Neimobilizavus dėl stipraus skausmo gali ištikti šokas, lūžusio kaulo galai gali pažeisti kraujagysles, nervus, gyvybiškai svarbius organus, todėl žmogus gali mirti arba likti neįgalus.
8. Gijimui paspartinti gerkite asiūklių, mėlynžiedžių liucernų ir taukių užpilo. Taukių negalima vartoti nėštumo metu, o asiūklių jeigu nesveika širdis ar inkstai.

 Pirmoji pagalba ir imobilizacija atskirais kaulų lūžio atvejais

Galva. Galvos kaulų lūžį galima įtarti, kai po traumos iš nosies ir ausų išteka skaidraus rausvo, kruvino skysčio, galvoje atsiranda įspaudas, įduba (gali būti tik gumbas). Dažnai žmogus praranda sąmonę.
Pirmoji pagalba
1. Sužeistąjį reikia paguldyti, suteikti ramybę, malšinti skausmą.
2. Ant tos vietos, kurioje galimas lūžis, dėti šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu.
3. Patyrusiojo bet kokią galvos traumą patiems vežti į gydymo įstaigą nepatartina. Būtina skubiai kviesti greitąją medicinos pagalbą.

Veido srities kaulai. Kad yra lūžis galima įtarti, jei po traumos deformuojasi veidas, atsiranda kraujosrūvų (mėlynių), gumbas. Skauda.
Pirmoji pagalba
1. Suteikti ramybę.
2. Malšinti skausmą.
3. Ant tos vietos, kurioje galimas lūžis, dėti šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu.
4. Kreiptis į gydymo įstaigą.

Apatinis žandikaulis. Po traumos apatinis žandikaulis būna deformuotas, skauda, sutrinka judrumas, nukentėjusysis negali sukąsti, išsižioti, jam sunku kalbėti.
Pirmoji pagalba
1. Nukentėjusįjį pasodinti.
2. Žandikaulį imobilizuoti: parišti H formos tvarsčiu (apatinius jo galus surišti viršugalvyje, viršutinius – pakaušyje žemiau ausų) arba juostos tvarsčiu, skarele (galus surišti viršugalvyje).
3. Suteikti ramybę, malšinti skausmą.
4. Ant tos vietos, kurioje galimas lūžis, dėti šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu.
5. Kreiptis į gydymo įstaigą (neguldyti ant nugaros).

Raktikaulis. Lūžus raktikauliui, žmogus negali judinti rankos. Lūžimo vietoje tinsta ir deformuojasi minkštieji aplinkiniai audiniai, čiuopiant galima pajusti traškesį.
Pirmoji pagalba
1. Įtverti sužeistą ranką 1–2 skarelėmis (parišti viena skarele, po to kitą skarelę sulankstyti į plačią juostą, jos viduriu apgaubti alkūnę ir surišti po sveikos rankos pažastimi virš sužalotos rankos pirštų, sužeista ranka neturi judėti nei vertikaliai, nei horizontaliai). Arba įtverti abu kuo labiau atloštus pečius, surišti juos (imobilizuoti) aštuoneto formos tvarsčiu.
2. Malšinti skausmą.
3. Ant tos vietos, kurioje galimas lūžis, dėti šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu.
4. Kreiptis į gydymo įstaigą.

Žastikaulis
Žastikaulio lūžimo simptomai – skausmas, patinimas, žasto deformacija.
Pirmoji pagalba
1. Pažeistą ranką būtina imobilizuoti. Ranka per alkūnės sąnarį sulenkiama stačiu kampu ir imobilizuojama standartiniais įtvarais ar pagalbinėmis priemonėmis nuo sveikojo peties iki nesveikos rankos pirštų galų. Būtina atkreipti dėmesį į minkštųjų aplinkinių audinių apsaugą – pagalbines imobilizacijos priemones apvynioti audiniu, vata ar ligninu. Ranką parišti skarele.
2. Jei nėra įtvaro, ranka pririšama prie liemens.
3. Malšinti skausmą.
4. Ant tos vietos, kurioje galimas lūžis, dėti šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu.
5. Kreiptis į gydymo įstaigą.

Mentė
Mentė gali būti lūžusi, jei po smūgio (pvz., gumine lazda) į mentės sritį atsiranda skausmas, patinimas, girgždėjimas sumušimo vietoje. Nukentėjusysis negali pakelti rankos.
Pirmoji pagalba
1. Parišti ir pririšti ranką prie liemens.
2. Malšinti skausmą.
3. Ant tos vietos, kurioje galimas lūžis, dėti šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu.
4. Kreiptis į gydymo įstaigą.

Dilbis
Pirmoji pagalba
1. Nuimti nuo sužeistojo rankos žiedus, apyrankes, laikrodį.
2. Imobilizuoti ranką. Įtvaras dedamas iš nugaros pusės, sulenkus ranką ties alkūnės sąnariu stačiu kampu. Įtvaras turi prasidėti nuo žasto viršutinio trečdalio ir tęstis iki pirštų galų. Ranką parišti skarele.
3. Malšinti skausmą.
4. Ant tos vietos, kurioje galimas lūžis, dėti šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu.
5. Kreiptis į gydymo įstaigą.

Delnikaulis bei pirštikaulis
Pirmoji pagalba

1. Nuimti nuo sužeistojo rankos žiedus, apyrankes, laikrodį (dėl tinimo vėliau gali būti neįmanoma jų nuimti).
2. Lūžus pirštui – privynioti sužeistą pirštą prie sveiko arba paimti pagaliuką, ilgesnį už pirštą, dėti jį per visą pirštą ir delną ir tvirtai apibintuoti.
3. Lūžus delnikauliams, įtvaras dedamas iš delno pusės nuo dilbio vidurio iki pirštų galų. Arba reikia į delną įdėti minkštą volelį, padėti ranką ant lentelės nuo alkūnės iki pirštų galų, pritvirtinti bintu ar skarelėmis, parišti skarele ar įkišti į užantį.
4. Malšinti skausmą.
5. Ant tos vietos, kurioje galimas lūžis, dėti šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu.
6. Kreiptis į gydymo įstaigą.

Pėdos kaulai. Lūžus pėdos kaulams (dažniausia žiemos trauma) patinsta čiurnos sąnarys, žmogus negali jo judinti.
Pirmoji pagalba
1. Įtvarą dėti nuo pirštų galų iki pakinklio.
2. Jei nėra įtvaro, pėdą subintuoti, imobilizuoti, atlenkus pėdą stačiu kampu (aštuoneto formos tvarsčiu), ar nestandartinėmis priemonėmis.
3. Malšinti skausmą.
4. Ant tos vietos, kurioje galimas lūžis, dėti šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu.
5. Kreiptis į gydymo įstaigą.

Kulkšnis. Lūžus kulkšnims, patinsta čiurnos sąnarys, žmogus negali jo judinti.
Pirmoji pagalba.
1. Lūžus kulkšnims, imobilizuoti reikia nuo pakinklio iki pėdos pirštų galų.
2. Malšinti skausmą.
3. Ant tos vietos, kurioje galimas lūžis, dėti šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu.
4. Kreiptis į gydymo įstaigą.

Šlaunikaulis. Lūžus šlaunikauliui, žmogus negali priminti kojos, stipriai skauda klubo sąnario srityje.
Pirmoji pagalba
1. Būtinas išorinis įtvaras nuo kulno iki pažasties. Jis koją fiksuoja per klubo, kelio ir čiurnos sąnarius. Vidinis įtvaras dedamas nuo kulno iki kirkšnies. Įtvarus tarpusavyje surišti.
2. Jei nėra įtvarų, sužeistąją koją pririšti prie sveikosios.
3. Malšinti skausmą.
4. Ant tos vietos, kurioje galimas lūžis, dėti šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu.
5. Kreiptis į gydymo įstaigą. Nukentėjusysis vežamas į gydymo įstaigą gulimoje padėtyje. Nukentėjusįjį reikia kelti trise, paguldyti ant transportavimo priemonės ir prie jos pririšti.

Blauzdikaulis
Pirmoji pagalba
1. Suteikti pusiau sėdimą padėtį, atlaisvinti batų raištelius.
2. Lūžus blauzdos kaulams, imobilizuoti reikia kelio ir čiurnos sąnarius – uždėti įtvarą nuo viršutinio šlaunies trečdalio (sėdmenų raukšlės) iki pėdos pirštų galų.
3. Jei nėra įtvarų, sužeistąją koją pririšti prie sveikosios.
4. Malšinti skausmą.
5. Ant tos vietos, kurioje galimas lūžis, dėti šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu.
6. Kreiptis į gydymo įstaigą. Nukentėjusysis vežamas į gydymo įstaigą gulimoje padėtyje.

Stuburas. Šis lūžimas labai pavojingas, nes dėl jo gali būti suspaustos nugaros smegenys ar nervų šaknelės. Dėl tokio pažeidimo nukentėjusysis gali mirti ar likti neįgalus. Įtarti, kad stuburas sužalotas ar lūžo stuburo slanksteliai, galima, jei žmogus guli persikreipęs, persisukęs, negali judėti, judinti kojų, rankų, rankos ir kojos arba visas kūnas tirpsta, skauda pažeistąją nugaros dalį, spaudžiant pažeistą stuburo vietą skausmas stiprėja.
Pirmoji pagalba
1. Nekeisti sužeistojo padėties, jei situacija negresia jo gyvybei! Skubiai kviesti greitąją medicinos pagalbą.
2. Visais atvejais, įtarus, jog kaklo slanksteliai gali būti lūžę, prieš keičiant nukentėjusiojo padėtį būtinai imobilizuoti kaklą ir galvą (pvz., po autotransporto avarijos negalima nukentėjusiojo traukti iš automobilio neuždėjus įtvaro!!!).
Kaip įtvarus galima naudoti drabužių ritinėlius. Paguldžius sužeistąjį ant stuburą imobilizuojančio kieto pagrindo, galvą būtinai pririšti.
3. Jei yra pavojus gyvybei, atsargiai, nekeičiant sužeistojo kūno padėties, pakelti jį ir padėti ant kieto pagrindo.
4. Sužeistąjį kelti ne mažiau kaip keturiese (vienas turi prilaikyti galvą).
5. Paguldžius ant kieto pagrindo (kelios plačios lentos, medžio drožlių plokštė, lygios durys ir t.t.), nukentėjusįjį imobilizuoti padedant po šonais ir abipus galvos standžiai susuktus audinio, drabužių ritinėlius ir pririšti taip, kad transportuojant nukentėjusiojo kūno padėtis nekistų. Pririšti rankas!
6. Nukentėjusįjį transportuoti greitosios pagalbos transportu, išimtiniais atvejais – kitu tinkamu transportu gulimoje padėtyje.
7. Malšinti skausmą.

Dubuo. Dubens kaulų lūžiai yra pavojingi, nes gali būti pažeistos stambios kraujagyslės, žmogus gali nukraujuoti išsiliejus kraujui į dubenį (žmogus išblykšta, išpila šaltas prakaitas, sumažėja kraujospūdis, padažnėja pulsas), gali būti pažeisti nervai ir dubens organai. Įtarti, jog dubens kaulai lūžę, galima, jei sumuštas ar suspaustas dubuo, skauda dubens srityje, sužeistasis negali atsistoti, pakelti kojos.
Pirmoji pagalba
1. Nukentėjusįjį kelti ne mažiau kaip trise (vienas žmogus turi prilaikyti dubenį).
2. Ant imobilizavimo priemonės pagrindo (neštuvų, kūno ilgio ir pločio lentos, plokštės) ligonį guldyti ant nugaros.
3. Po nukentėjusiojo keliais pakišti tinkamo dydžio ritinėlį (kojos turi būti pusiau sulenktos, „varlės poza“).
4. Sužeistąjį pririšti prie pagrindo taip, kad nejudėtų liemuo, dubuo ir kojos.
5. Malšinti skausmą.
6. Nukentėjusįjį transportuoti tik imobilizavus ir tik gulintį.

Šonkauliai ir krūtinkaulis. Šonkauliai ir krūtinkaulis gali būti lūžę, jei po traumos kyla skausmas, patinimas, girdėti traškėjimas.
Pirmoji pagalba
1.Galimo lūžio vietoje dėti šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu.
2. Malšinti skausmą.
3. Kreiptis į gydymo įstaigą.

Mieli pacientai, primename, kad atsitikus nelaimei ir pavojingų sveikatai būklių metu skambinkite Pagalbos telefonu – 112

Informacinis šaltinis
sveikas.lt

VšĮ Lazdynų poliklinika
Erfurto g. 15, LT-04220 Vilnius
Tel./faksas (8 5) 244 4912
El. paštas info@lazdynupol.lt

Kviečiame apsilankyti poliklinikos Facebook profilyje

 

Atnaujinta: 2019-01-21 15:27:03
Apklausos nuoroda
(spauskite čia)
(Apklausą apie polikliniką organizuoja Vilniaus m. savivaldybė. Apklausa atsidarys naujame lange)